Styginių kvartetas „Chordos“ – puikiai žinomas Lietuvos šiuolaikinės muzikos scenoje. Kolektyvas, susibūręs prieš 25 metus, iki šių dienų išlaikė savo pagrindinę misiją – publikai pristatyti mūsų šalies kompozitorių opusus bei supažindinti su pasaulio šiuolaikinės muzikos tendencijomis.
Birželio 9 d. 20 val. „Chordos“ kviečia į pirmąjį jubiliejinės programos koncertą „Ìš“, vyksiantį Nacionalinėje dailės galerijoje. Koncerte skambės keistai dabartyje atsikartojančius istorinius įvykius liudiję kūriniai. Klausytojai išgirs vengrų kompozitoriaus György Ligeti kvartetą, kuriam įkvėpimo jis sėmėsi iš komunistinio režimo draudžiamų rankraščių. Skambės XX a. muzikos auksu vadinamas prancūzų kompozitoriaus Henri Dutilleux kūrinys.
„Chordos“ atliks ir vienų ryškiausių lietuvių autorių opusus. Galerijos erdvėje skleisis kompozitorės Onutės Narbutaitės vizionieriška, japonišku subtilumu ir amžinybės jausmo gaivalu virpanti kompozicija. Glaudų Algirdo Martinaičio ryšį su teatru liudys iš pradžių scenai skirtas kūrinys, tik vėliau „sugulęs“ į vieną žinomiausių kompozitoriaus styginių kvartetų. Publikai kolektyvas primins ir prieš kelis metus mus palikusio Vidmanto Bartulio sielos gelmes pasiekiančią kūrybą.
Kaip pasakoja vienas iš styginių kvarteto „Chordos“ įkūrėjų, altistas Robertas Bliškevičius, šiuo koncertu ir visa jubiliejinių metų programa kolektyvas siekia Lietuvos publiką dar labiau suartinti su šiuolaikine muzika, o klausytojams priminti, kodėl „Chordos“ – vienas iš ilgiausiai nepertraukiamai muzikuojančių nepriklausomų kolektyvų šalyje.
„Jubiliejinės programos pavadinimas „Pre/pozìcijos“ ir koncepcija glaudžiai siejasi su lietuviškumu bei mūsų kalba. Prepozicija dar vadinamas prielinksnis – nekaitoma kalbos dalis, nurodanti santykius su kitais žodžiais, lotynų kalboje reiškia „padėtis priekyje“, – paaiškina muzikas.
Jubiliejinės styginių kvarteto „Chordos“ programos sąsaja su lietuvių kalba, anot R. Bliškevičiaus, žymi kelis svarbius kolektyvo veiklos ir vertybinius aspektus. „Pirmiausia, muzika yra kalba, kuria universaliai galime bendrauti, perduoti ne tik informaciją, bet ir emocijas. Muzika, kaip ir kalba, nuolat kinta, perima skirtingų kultūrų elementus, vystosi. Kalba nuo mažų dienų tampa įrankiu pažinti pasaulį, įgyti žinių.
Mūsų kolektyvas visada vertino šiuolaikinės muzikos edukacijos svarbą. Vienas iš pagrindinių „Chordos“ veiklos krypčių, kurią išlaikėme nuo įsikūrimo iki šių dienų, – Lietuvos ir užsienio publikai pristatyti ryškiausius ir naujausius lietuvių kompozitorių kūrinius. Klausytojus taip pat stengiamės supažindinti ir su svarbiausiais Vakarų šiuolaikinės muzikos pavyzdžiais bei kūrėjais. Ne kartą tokie kūriniai Lietuvoje suskambėjo pirmą kartą“, – sako R. Bliškevičius.
Galima sakyti, kad „Chordos“ per 25 metus tapo tam tikra prepozicija – „nekaitoma“ Lietuvos šiuolaikinės muzikos scenos dalis. Kolektyvą galime vadinti mūsų šalies moderniosios muzikinės kultūros ambasadoriais. Sukaupta patirtimi ir veržlumu ateičiai kolektyvas dalysis ir klausytojus stebins visus metus. O artimiausiame koncerte Nacionalinėje dailės galerijoje muzikantai primins, kad mes visi ìš kažkur atėjome. Mus formavo įvykiai, žmonės, muzika ir esame neišvengiamai susipynę su savuoju ìš ir sava prigimtimi.
„Chordos“ jubiliejinę programą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, dalį koncertų – Vilniaus miesto savivaldybė. Kolektyvas glaudžiai bendradarbiauja su Lietuvos kompozitorių sąjunga ir viešąja įstaiga „Meno genas“.