apie

APIE STYGINIŲ KVARTETĄ

STYGINIŲ KVARTETAS „CHORDOS“

šiandienos muzika

Styginių kvartetas „Chordos“ buvo įkurtas 1997 metais. Nuo pat pirmų koncertinių programų išryškėjo kolektyvo kūrybinis tikslas – skleisti bei populiarinti naujausią lietuvių kompozitorių muziką Lietuvoje ir pasaulyje, pristatyti naujausią ir geriausią užsienio autorių muziką mūsų šalies auditorijai. Per visą laikotarpį išlaikęs šią savo misiją, „Chordos“ tapo neatsiejama Lietuvos šiuolaikinės scenos dalimi ir įkvėpimo šaltiniu ne tik publikai, bet ir jaunesnės kartos muzikams.
IEVA SIPAITYTĖ

I SMUIKAS

VAIDA PAUKŠTIENĖ

II smuikas

ROBERTAS BLIŠKEVIČIUS

Altas

ARNAS KMIELIAUSKAS

Violončelė

26 metai

su

šiuolaikine

muzika

Nuo pat pirmųjų koncertų įspūdį padaręs jaunų talentingų menininkų kolektyvas per kelerius veiklos metus tapo kviečiamas ir iki dabar koncertavo visuose svarbiausiuose šalies festivaliuose  – „Gaida“, Vilniaus festivalis, „Jauna muzika“, „Druskomanija“, Pažaislio muzikos festivalis, „Permainų muzika“, „Muzikos ruduo“, „Muzika erdvėje“ bei kiti. 2001 m. režisierius Edmundas Zubavičius apie styginių kvartetą „Chordos“ sukūrė dokumentinį filmą „Fuga plenere“. Per ketvirtį amžiaus „Chordos“ koncertavo daugiau nei 400 kartų, iš kurių – per 50 pasirodymų užsienyje.

Lietuvių muzikos sklaida

Nuo kūrybinio kelio pradžios „Chordos“ ypatingą dėmesį skyrė šiuolaikinės lietuvių muzikos sklaidai: bendradarbiavo su visų kartų kompozitoriais, atliko jų kūrinius ne tik koncertuose, bet ir įrašė bei išleido ne vieną albumą. Kolektyvo repertuarą sudaro per 70-ies lietuvių kompozitorių styginių kvartetai, iš viso – apie 200 kūrinių. Nenuostabu, kad „Chordos“ beveik kasmet pristato ir mūsų autorių premjeras, inicijuoja naujų kūrinių sukūrimą, o savo styginių kvartetus kolektyvui yra dedikavę tokie mūsų šiuolaikinės muzikos korifėjai kaip R. Mažulis, O. Balakauskas, A. Šenderovas, N. Valančiūtė ir kiti.

Pasaulio muzika Lietuvai

„Chordos“ didelį dėmesį skiria ir Vakarų šiuolaikinės muzikos pristatymui Lietuvos klausytojui. Per gyvavimo laikotarpį kvartetas į ne mažesnės apimties nei lietuviškasis repertuaras yra įtraukęs ir publikai pristatęs visų ryškiausių Europos, JAV ir kitų šalių kompozitorių styginių kvartetus – G. Crumb, G. Ligeti, S. Reich, M. Feldmann, T. Riley, T. Dun, J. Wolfe, J. Zorn, H. Dutilleux, G. Bryars, M. Nyman, J. Cage, T. Hosokawa ir daug kitų. Didesnioji šių kompozitorių kūrinių dalis buvo pirmą kartą atlikti Lietuvoje. Kolektyvui pristatyti pasaulines premjeras yra patikėję V. Janarchekova (Austrija), W. Blake (PAR), U. Götte, M. Töpel (Vokietija), J. Tamusuza (Uganda) bei kiti.

Kolektyvas noriai įsitraukia į kūrybinius bendradarbiavimus su įvairių sričių menininkais. „Chordos“ bendras programas vystė su įvairiomis Lietuvos ir užsienio muzikos žvaigždėmis: solistais – D. Geringu (violončelė, DE-LT), A. Lukoszewieze (violončelė, JK-LT), M. Svoboda (trombonas, DE-JAV), M. Gunnarsson (trimitas, SE), D. Kirilausku (fortepijonas), I. Baikštyte (fortepijonas), R. Sviackevičiumi, (akordeonas), L. Mockūnu (saksofonas), P. Giunter (perkusija), A. Gotesmanu (perkusija) E. Montvydu (tenoras), A. Grigorian (sopranas), kolektyvais – „Apartment House“ (JK), „Ars nova“ (Švedija), „LENsemble“, Lithuanian jazz trio, chorais „Jauna muzika“ ir „Aidija“. Taip pat ir su kitų sričių menininkais bei kolektyvais – Kopenhagos šokio teatru, „Low Air“, D. Kolomyckiu bei kt. Tai – tik nedidelė dalis vardų, su kuriais teko garbė koncertuoti ir dalintis kūrybinėmis idėjomis.

Styginių kvartetas aktyviai koncertuoja ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Programas, kuriose tarp kitų, žinoma, beveik visuomet buvo ir lietuvių kompozitorių kūriniai, kolektyvas yra pristatęs Latvijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Austrijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Čekijoje, Didžiojoje Britanijoje, Turkijoje bei Egipte. Dalyvauta tokiuose prestižiniuose šiuolaikinės muzikos festivaliuose kaip „Märzmusik Festival“ (Berlynas), „Klangspuren Festival“ (Švacas), „Cairo Contemporary Music Days“ (Kairas), „Musikprotocoll“ (Gracas) „Festival Europa Mitte“ (Dečynas) ir kituose. Lietuvių muziką pristatant užsienyje bendradarbiauta su Deutsches Kulturforum für östliches Europa, Goethe Institut, Prancūzų kultūros centru, užsienio šalių ambasadomis ir Lietuvos atstovybėmis užsienyje.

Kolektyvui ne kartą patikėta reprezentuoti mūsų šalį, taip pat buvo kviečiamas dalyvauti reikšminguose ir itin didelę simbolinę vertę turinčiuose renginiuose Lietuvoje. 2004 m. „Chordos“ Paryžiuje grojo koncerte, skirtame Lietuvos įstojimui į Europos Sąjungą, vykusiame prestižinėje „La Maison des Cultures du Monde“ salėje ir tiesiogiai transliuotame visam pasauliui „Mezzo“ kanalu. 2006-aisiais dalyvavo koncerte, skirtame Jungtinės Karalystės Karalienės Elžbietos II vizito į Vilnių progai, Vilniaus universiteto kieme, 2010 m. Pallavicini Palace Hall (Viena, Austrija) grojo Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 20-mečiui paminėti skirtame iškilmingame koncerte. Kiekvienais metais jau daugiau nei dvidešimtmetį kolektyvas kviečiamas dalyvauti ir Vasario 16-osios minėjime prie Signatarų namų, patikint iškilmingai atlikti Lietuvos valstybės himną ar kitą šventinę programą.

ESAME TEN,
kur reikia

Be koncertų, kvartetas daug dirba ir studijoje. „Chordos“ yra įrašęs 10 solinių albumų, kuriuose – O. Narbutaitės, O. Balakausko, B. Kutavičiaus, A. Šenderovo (dvigubas), D. Čemerytės, V. Germanavičiaus kūrybiniai portretai, taip pat dvigubą muzikos albumą, skirtą šiuolaikinei lietuvių kompozitorių muzikai, kartu su L. Mockūnu autorinį albumą „Polilogai“. Kolektyvo atliekamų kūrinių įrašų rasime ir beveik 20-yje šiuolaikinės lietuvių muzikos rinktinėse. „Chordos“ atliekama muzika buvo transliuojama „Mezzo TV“, LRT TV ir LRT Plius, taip pat radijuje – BBC3 (JK), ORF (Austrija), Polskie radio 2 (Lenkija), LRT Radijuje bei LRT Klasikoje, taip pat kitose televizijos ir radijo stotyse.